e-Fatura Nedir? e-Fatura Ne Değildir?

e-Fatura, bir fatura çeşididir, elektronik ortamda hazırlanır. Maliye’nin sunucuları üzerinden alıcı ve satıcıya iletilir. Ayrıca kağıda basılmaz. İtiraz süreleri, iptal ya da iadesi kağıt faturaya göre farklılık gösterir.

e-Faturayı Kimler Kullanabilir? Kimler için kullanımı zorunludur?

Çok yüksek ihtimalle şu an işletmenizin e-Fatura’ya geçişi zorunlu değildir. Ancak, e-Fatura’ya geçiş zorunluluğunuz olmasa da e-Fatura’nın avantajlarından faydalanmak için isteğe bağlı olarak e-Fatura’ya geçebilirsiniz. e-Fatura sistemine kayıt olmadan e-Fatura gönderemezsiniz.

Hangi firmaların e-Fatura’ya geçişi zorunlu diye bir merak ediyor olabilirsiniz. Madeni yağ lisansına sahip ya da bu firmalardan mal alıp yıllık satış tutarı 25 milyon TL üzerinde olan firmalar; ve ÖTV’ye tabi kolalı gazoz, alkollü içecek ya da tütün üreten ya da ithal eden firmalar ve bu firmalardan mal alıp yıllık satış tutarı da 10 milyon TL üzerinde olan firmaların e-Fatura’ya geçiş zorunluluğu bulunmaktadır.

e-Faturanın Avantajları

 • Maliyet avantajı sağlarken, operasyonel yükünüzü azaltırsınız. Kağıt, mürekkep, zarf, postalama, arşivleme ve mutabakat vb.
 • e-Fatura ile faturalarınızı daha hızlı hazırlayabilirsiiniz. Böylece, personel zamanından da tasarruf edersiniz.
 • Müşterileriniz faturalarınızı anında görebilir. Faturanız hiçbir zaman kaybolmaz. Tahsilatlarınızı hızlandırırsınız.
 • İstediğiniz zaman eski faturalarınıza çok rahat ulaşabilirsiniz. Dosyaların arasında kaybolmazsınız. Faturalarınız dijital ortamda arşivlenir. Ayrıca, fatura saklama iş yükü ve maliyetinden kurtulursunuz.
 • Samet Vatansever üzerinde e-fatura kullanıyorsanız, nerede olursanız olun, faturanızı anında oluşturup müşterinize iletebilirsiniz. Tek ihtiyacınız, internet erişimi olan akıllı telefon, tablet veya bilgisayardır.
 • Muhasebe sisteminiz ile entegre edebilirsiniz.
 • Müşteri ve satıcılarla mutabakat yapmanız kolaylaşır.
 • E-fatura ile kağıt tüketimini azaltırsınız; çevrecidir.
 • Yakın gelecekte tüm firmalar için e-Fatura’ya geçiş zorunluluğu gelecek. O nedenle sisteme erken girip alışmanızda fayda var.

e-Faturanın Dezavantajları

 • Mali mühür satın almanız gerekir (şahıs firmaları e-imza ile de başvuru yapabilir).
 • Sisteme bir defa dahil olduysanız bir daha çıkamazsınız.
 • e-Fatura’ya tabi olan firmalara e-Fatura kesmeniz gerekir, kağıt fatura düzenleyemezsiniz.
 • 7 günden daha eski olan geçmişe yönelik faturaları kesemezsiniz.
 • Personelinizin eğitim maliyetlerine katlanmanız gerekir
 • Sistem entegratörü ile entegre olarak kullanmak isterseniz aylık ya da fatura başına ek maliyet gelecektir

e-Fatura Hakkındaki Genel Sorular

e-Fatura Hangi Yöntemlerle Kesilebilir?

 • www.efatura.gov.tr internet adresindeki e-Fatura Portalı aracılığıyla ücretsiz e-Fatura hazırlayabilirsiniz. Faturaları, internet sitesine girerek manual olarak düzenlersiniz. Bu portal Maliye’nin, sistemi tanıtmak ve yaygınlaştırmak için fatura adedi yüksek olmayan işletmelere sunduğu bir çözüm.
 • Maliyet tarafından yetkilendirilmiş özel entegratörlerden biri aracılığıyla e-Fatura oluşturabilirsiniz. Sisteminize ek donanım ve yazılım almanıza gerek yoktur. Entegratör kendi yazılım ve donanımı ile sizin muhasebe sisteminizden gerekli bilgileri alır ve e-Fatura’ya dönüştürür. Sizin için düzenlenmiş e-Faturaları da yine kendi yazılım ve donanımı ile sizin muhasebe sisteminize aktarır. Bu hizmet karşılığında da sizden kurulum ve kullanım ücreti alır.
 • Firmanızın bilgi işlem sistemini Maliye ile entegre ederek kesebilirsiniz. Bu yöntem, fatura adedi çok yüksek firmalar için uygundur. Muhasebe sisteminde müşteriler için üretilen faturalar özel bir yazılım ve arayüz ile e-Faturaya dönüşür. Ayrıca tedarikçilerin e-Fatura sistemi üzerinden gönderdiği e-Faturalar da aynı yazılım ve arayüz ile muhasebeye aktarılır. Kayıtlar otomatik oluşur. Ek yazılım ve donanım maliyeti gerektirir.
 • Samet Vatansever üzerinden e-Fatura kesebilir, muhatabınız ile paylaşabilirsiniz. Eğer fatura kestiğiniz firma da e-Fatura kullanıcısı ile faturanız doğrudan iletilir. Eğer e-Fatura kullanıcı değilse e-Arşiv faturası oluşturulur. Samet Vatansever bunun kontrolünü sizin için yapar.

Bu yöntemlerden sadece bir tanesini seçebilirsiniz. İki yöntem aynı anda kullanılamaz.

e-Faturaya Geçmenin Maliyeti Nedir?

 • e-Fatura sistemine girmek için TÜBİTAK’tan mutlaka mali mühür satın almanız gerekecek. Şahıs firması iseniz e-imza ile de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
 • Entegratör firma kullanılacaksa; fatura adedine göre birim maliyet 0.30-0.65 TL arasında değişir. İlave olarak saklama ücreti, 2500TL civarında entegrasyon ücreti ve eğitim bedelini karşılamanız gerekir.
 • Bilgi işlem sistemlerinin entegre edilmesi yöntemi kullanılacaksa entegrasyon maliyeti var, ki bu maliyet çok değişken olmakla beraber 10 bin 100 bin TL arasında değişmektedir.
 • Fakat e-Fatura’ya Samet Vatansever ile geçerseniz herhangi bir entegrasyon, aktivasyon ya da saklama ücreti ödemezsiniz.

Mali Mührün Önemi Nedir?

Mali mühür, kurumsal bir e-imza çeşididir. Başbakanlık adına TÜBİTAK tarafından hazırlanmaktadır. Mali mühür olmadan e-Fatura kesemezsiniz.

Hem Kağıt Fatura Hem e-Fatura Düzenlemek Mümkün mü?

e-Fatura kullanmaya başlarsanız kağıt fatura düzenleyemezsiniz.

Temel ya da Ticari Fatura Senaryosu Nedir?

e-Fatura sistemine geçtikten sonra, e-Fatura ile çalışacağınız müşteri ya da tedarikçilerle Temel ya da Ticari Fatura Senaryolarından birini seçmeniz gerekiyor. Ticari Fatura Senaryosu’nda müşterinizin 7 gün içinde Kabul ya da Red vermesi gerekir. Eğer vermezse faturayı kabul etmiş sayılır. Temel faturada bu şekilde bir onay süreci bulunmamaktadır.

e-Fatura Sistemine Geçmek için Nasıl Başvuru Yapabilirim?

GİB’in sitesinden başvuru yapabilirsiniz. Fakat isterseniz Samet Vatansever ile e-faturaya geçiş yapabilirsiniz.

Entegrasyon ücreti ödemeden e-Fatura kullanabileceğiniz Samet Vatansever dilerseniz başvuru süreciniz sizin adınıza yönetilir.